Jak montować instalację grzewczą?
Tematyka: Izolacje, Izolacja instalacji grzewczej, Izolacja instalacji klimatyzacyjnej, Wymiana izolacji

Izolacja zabezpieczająca naszą instalację również potrzebuje prawidłowej ochrony. Dlatego, jeśli chcemy, by służyła jak najlepiej przez lata, trzeba zadbać o nią już na etapie montażu.

Akcesoria do izolacji instalacji grzewczej

Stworzenie odpowiedniej warstwy izolacyjnej nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru optymalnego materiału dla danej instalacji. Sam proces jej montażu jest również zadaniem wymagającym przygotowania. I nie chodzi tu bynajmniej wyłącznie o prawidłowe przyklejenie materiału izolacyjnego. Ważne jest również samo przygotowanie instalacji oraz właściwe jej zabezpieczenie. Cała gama akcesoriów firmy Armacell, takich jak płyn czyszczący, taśma Armaflex czy farba ochronna Armafinish 99, pomoże nam zadbać o to, by izolacja spełniała swoje zadanie przez długie lata.

Podczas montażu…

O tym, jak ważny jest prawidłowy montaż warstwy izolacyjnej nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Niedokładnie bądź nieszczelnie położona otulina nie tylko sprzyja niepożądanej wymianie energii pomiędzy instalacją a otoczeniem, ale również daje swobodny dostęp parze wodnej, co w przypadku zimnych rur może prowadzić do jej skraplania. W konsekwencji może to powodować niszczenie instalacji bądź powstanie nieestetycznych zacieków na ścianie.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić przed przystąpieniem do montażu izolacji jest prawidłowe przygotowanie samej instalacji. Brud, tłuste plamy bądź innego rodzaju zanieczyszczenia mogą sprawić, że nawet najlepiej dobrana otulina nie będzie prawidłowo spełniać swojej roli. Co więcej, w ekstremalnych przypadkach może to również prowadzić do korozji i uszkodzenia. Dlatego też, firma Armacell przygotowała specjalny płyn czyszczący Armaflex stworzony z myślą o odpowiednim oczyszczeniu instalacji. Płyn ten jest bezbarwnym, lotnym środkiem stworzonym na bazie organicznych rozpuszczalników i przeznaczonym do oczyszczenia oraz odtłuszczenia powierzchni przed zastosowaniem izolacji Armaflex. Pozwala on prawidłowo przygotować instalację do montażu warstwy izolacyjnej, w sposób, który zapewni jej optymalne warunki działania. Co więcej, znakomicie sprawdza się on również podczas czyszczenia narzędzi, pędzli zabrudzonych klejami Armaflex firmy Armacell oraz zewnętrznej powłoki warstwy izolacyjnej, która podczas długiego czasu eksploatacji niechybnie ulegnie zabrudzeniu. Płyn czyszczący Armaflex firmy Armacell zaleca się również stosować przed nałożeniem farby ochronnej Armafinish 99.

Kolejnym produktem z oferty firmy Armacell, niezastąpionym podczas zabezpieczania instalacji są taśmy samoprzylepne Armaflex. Stworzone na bazie izolacji AF/Armaflex, Armaflex AC, NH/Armaflex, HT/Armaflex oraz Armaduct paski są wręcz niezastąpione w przypadku zabezpieczania skomplikowanych kształtów czy obszarów trudno dostępnych. Dzięki swojej elastyczności oraz samoprzylepnej warstwie doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dodatkowego wzmocnienia łączenia czy też zniwelowania nieszczelności wynikłej z niedokładnego montażu.

… i zaraz po

Oczywiście nawet najlepiej położona izolacja na niewiele się przyda w momencie, gdy pozostawimy ją bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dotyczy to szczególnie otulin bądź płyt wystawionych na działanie promieni słonecznych, a pozbawionych specjalnej warstwy chroniącej materiał przed promieniowaniem UV. W takich przypadkach doskonale sprawdza się Armafinish 99 firmy Armacell. Ta stworzona na bazie wody farba została stworzona specjalnie z myślą o ochronie izolacji kauczukowych przed zniszczeniem mogącym być efektem działania warunków atmosferycznych. Jej unikalne właściwości sprawiają, że stworzona przy jej pomocy powłoka jest trwale elastyczna nawet w niskich temperaturach, wodoodporna oraz dobrą wytrzymałość na starzenie. Dzięki temu nawet izolacja stosowana na zewnątrz budynku zyska odpowiednią ochronę na długi czas. Jedyne co należy zrobić to nanieść dwie warstwy farby Armafinish 99 na powierzchnię oczyszczoną wcześniej przy pomocy Armaflex Cleaner.

Oczywiście, nawet najlepiej zabezpieczona otulina może po pewnym czasie ulec zniszczeniu, szczególnie w wyniku działania ptaków bądź człowieka. W takim wypadku ponownie nieoceniona okaże się taśma Armaflex, która może służyć, jako swoisty plaster dla izolacji uszczelniając powstałe wyrwy bądź nieszczelności i przywracając naszej izolacji pełną sprawność.

Prawidłowa izolacja rur, bez względu na rodzaj, daje nam gwarancje, że nasza instalacja pracuje przy optymalnej sprawności. Niestety, brak odpowiedniej opieki i konserwacji warstwy izolującej, może z czasem prowadzić do pogorszenia się jej parametrów. Dlatego też odpowiednie przygotowanie, zabezpieczenie oraz konserwacja otuliny są tak istotne. Akcesoria z oferty firmy Armacell ułatwią nam te zadania i to zarówno przed, jak i długo po montażu izolacji.

Taśma samoprzylepna Armaflex – rolka 15 m – cena netto od 11,12 do 83,05 zł (w zależności od materiału izolacyjnego)

Farba Armafinish 99 – kolor biały i szary, puszka 2,5 l – cena netto 217,81 zł

Płyn czyszczący Armaflex – puszka 1,0 l – cena netto 32,03 zł

www.armacell.com

Ogrzewanie

Jak wybrać kominek?

Jak wybrać kominek?

Coraz częściej goszczą w polskich domach, są ekologiczne, a ich eksploatacja jest dużo tańsza niż koszty konwencjonalnego ogrzewania. Kominki stwarzają niepowtarzalny klimat, a przy ich pomocy można ogrzać nawet cały budynek.


Jak wybrać sposób ogrzewania domu?

Jak wybrać sposób ogrzewania domu?

Wybór sposobu ogrzewanie domu w czasach, gdy ceny energii i paliw są wysokie i niestabilne to wielkie wyzwanie, jakie czeka na osoby planujące budowę domu. Każdy inwestor wcześniej czy później stanie przed dylematem: czym ogrzać dom?


Jaki wymiennik ciepła będzie lepszy dla mnie?

Jaki wymiennik ciepła będzie lepszy dla mnie?

Gruntowa pompa ciepła może pobierać energię magazynowaną pod powierzchnią ziemi za pomocą kolektorów lub sond geotermalnych. Czym różnią się te wymienniki i na co należy zwrócić uwagę decydując się na jeden z nich?


Instalacja solarna? Tak, ale tylko odpowiednio zamontowana!

Instalacja solarna? Tak, ale tylko odpowiednio zamontowana!

Kolektor słoneczny, zwany potocznie solarem instaluje się najczęściej na dachu budynku. Dlatego tak ważne jest, by jego montaż był wykonany fachowo za pomocą odpowiednich elementów. Dach w końcu mamy na lata.


Jak sprawić by ogrzewanie podłogowe chłodziło?

Jak sprawić by ogrzewanie podłogowe chłodziło?

Ogrzewanie podłogowe to sprawdzony sposób na bezpieczne i wydajne ogrzanie pomieszczeń. Jego zalety są powszechnie znane, a technologia ta cieszy się stale rosnącą popularnością.


Najlepsze tematy!

Serwisy branżowe

Polecane porady


Zobacz więcej tematów o remontach