Jak montować płyty regipsowe?
Tematyka: Montaż regipsów, Płyty kartonowo-gipsowe, Płyty KG, Płyty gipsowe, Płyty regipsowe, Mocowanie płyt gipsowych, Montaż płyt na stelażu, Wykańczanie karton-gipsem, Szpachlowanie płyt gipsowych, Suchy tynk, Regipsy, Sufit podwieszany, Ścianki działowe,

Płyta kartonowo gipsowa staje się coraz bardziej popularna. Obecnie najczęściej spotykanym sposobem wykończenia surowej ściany jest właśnie montaż regipsów?

Zabudowa z płyt regipsowych (fot. Inspiracje Leroy Merlin) Regipsy to inaczej suche tynki czyli oblicowanie ścian za pomocą płyt kartonowo-gipsowych (fot. Leroy Merlin)

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają uzyskać ładny efekt przy stosunkowo prostym i szybkim montażu.

Płyta kartonowo-gipsowa składa się z gipsu wzmocnionego z dwóch stron tekturą. Produkowana jest w bardzo bogatym przekroju grubości od 6,5 mm aż do 24,0 mm. Dodatkowo możemy wybrać specjalne płyty odporne na wilgoć, przeznaczone do stosowania w łazienkach czy kuchniach. Idealnie nadają się do odnowienia starych pomieszczeń jak też do aranżacji budynków zupełnie nowych. Dzięki nim możemy w łatwy sposób wznieść ściankę działową, zasłonić sufit czy wykończyć poddasze. Jednym słowem: dzięki płytą kartonowo-gipsowym możemy czynić prawdziwe cuda!

Montaż regipsów

Płyty kartonowo-gipsowe możemy mocować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przyklejanie do podłoża za pomocą gipsowej zaprawy klejowej. Drugim - osadzanie na ruszcie (stalowym lub drewnianym).

Wybór metody zależy od jakości ściany, którą chcemy pokryć, jej wielkości oraz stopnia pochylenia. Musimy przede wszystkim pamiętać, iż przyklejania nie stosuje się w przypadku sufitów. W tym wypadku niezbędne jest zastosowanie rusztu drewnianego lub stalowego.

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem montażu należy zadbać o prawidłowe przygotowanie podłoża. Jest to bardzo ważny etap pracy ponieważ w dużej mierze od tego jak przygotujemy podłoże będzie zależał efekt końcowy oraz wytrzymałość ułożonej powierzchni. Podłoże powinno być przede wszystkim suche, czyste i stabilne. Należy wyczyścić pozostałości farb, zapraw, tapet. Przy pomocy stalowej szczotki usunąć kruszące się lub nietrwałe części ściany. Ważne jest również zabezpieczenie antykorozyjne elementów stalowych mogących mieć kontakt z klejem gipsowym. Podłoża szczególnie chłonne powinny być zagruntowane emulsją głęboko penetrującą. Pamiętajmy, że wszystkie prace wykończeniowe powinny być przeprowadzane w odpowiedniej temperaturze. W żadnym wypadku nie wolno montować płyt do ścian zamarzniętych!

Przed przystąpieniem do właściwego montażu płyt powinniśmy również wykonać wszelkie niezbędne przyłącza oraz instalacje podtynkowe. Rozplanujmy położenie puszek rozdzielczych oraz gniazdek elektrycznych ani nie było potrzeby uszkadzania wykończonej powierzchni.

Wybór metody

Następnym krokiem będzie wybór właściwej metody mocowania. Jeśli zdecydujemy się na montaż poprzez przyklejanie mamy do wyboru jeden ze sposobów:

Mocowanie na plackach gipsowych. Płytę gipsowo-kartonową przycinamy do wysokości ściany (minus 5 mm z góry oraz 10 mm z dołu). Następnie nanosimy na nią klej gipsowy w postaci placków o grubości ok.2 cm i szerokości 10 centymetrów. W miejscach trudno dostępnych lub po prostu dla wygody montującego możliwe jest nanoszenie placków gipsowych bezpośrednio na ścianę. Płyty przykładamy do ściany i wyrównujemy ich ułożenie.

Klejenie na styk. Gdy przygotowane do pokrycia płytami ściany są równe o niewielkim odchyle możemy przykleić płyty na cieńszej warstwie kleju. W tym celu płytę pokrywamy klejem gipsowym za pomocą szerokiej pacy z zębami (o grubości zębów 8 mm) rozprowadzając go wzdłuż całej płyty. Następnie przyklejamy płytę do podłoża oraz delikatnie dociskamy.

Mocowanie na pasach gipsowo-kartonowych. Metoda ta sprawdza się w przypadku bardzo nierównych podłoży. Poprzez naklejenie pasów gipsowo-kartonowych o szerokości około 10 cm przeprowadzamy wstępne wyrównanie powierzchni. Rozstaw pomiędzy pasami powinien wynosić około 60 cm. Następnie przystępujemy do montażu płyt gipsowo- kartonowych jak w przypadku powyższych metod.

Montaż do stelaży

Do zamontowania płyt gipsowo-kartonowych powinno użyć się blachowkrętów średnicy 3,5 oraz długości 25 mm. Wprowadza się je co najmniej 1-1,5 cm od brzegu płyty, w odstępach nie większych niż 25 cm. Łepek wkręta powinien być lekko zagłębiony w kartonie ale należy przy tym uważać aby nie przebił ciągłości płyty!. Wkręt wprowadzony nieprawidłowo: zbyt płytko lub za głęboko, krzywo lub z wykruszeniem materiału wokół należy usunąć, a płytę zamocować wprowadzonym poprawnie. Płyty powinny być przykręcone wyłącznie do profili pionowych. Kolejną płytę dosuwa się do poprzednich „na styk”. W ten sposób pokrywa się całą powierzchnię rusztu.

Pamiętajmy!

W przypadku okładania płytami ścian i sufitów, najpierw montujemy płyty na ścianach.

Wykończenie

Połączenia pomiędzy płytami wzmacniamy przy pomocy siateczkowej taśmy samoprzylepnej. Taśmę wtapiamy w masę szpachlową a następnie wyrównujemy. Również miejsca wgłębień po wkrętach wypełniamy gipsową masą szpachlową. Zaschniętą masę szlifujemy wygładzamy papierem ściernym lub siatką ścierną. Szczelinę pomiędzy płytami a sufitem i ścianami najlepiej wypełnić masą akrylową, ponieważ zachowuje ona elastyczność.

Tworzenie zabudowy z regipsów

Ściany

Jaki rodzaj ścian wybrać?

Jaki rodzaj ścian wybrać?

Jaki rodzaj ścian zapewni nam optymalną temperaturę w domu? Zapewne ilu fachowców, tyle opinii. Przyjrzyjmy się, jakie popularne rozwiązania służące wzniesieniu ciepłych murów możemy zastosować podczas budowy domu.


Jak postawić lekkie ściany działowe?

Jak postawić lekkie ściany działowe?

Podstawową funkcją ścianek działowych jest wydzielenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Atutem tego rodzaju ścian powinna więc być lekkość oraz łatwość adaptacji do różnych warunków, czyli prostota montażu.


Sprawdź - jaki styropian potrzebujesz

Sprawdź - jaki styropian potrzebujesz

Jest bardzo dużo rodzajów styropianu. Jaki wybrać, żeby spełniał swoją funkcję i żeby nie przepłacić?


Wygładzanie ścian i sufitu oraz wymiana fugi

Wygładzanie ścian i sufitu oraz wymiana fugi

Letnie słońce nie tylko korci do bliższych i dalszych wyjazdów. Czasem wydobywa w domu usterki i zaniedbania, których się jakoś nie zauważało. Stwarza dobrą okazję, by przy większym urlopie dokonać choć kilku drobnych napraw.


Jak malować czyli wizualizacja kolorowych wnętrz

Jak malować czyli wizualizacja kolorowych wnętrz

Producent farb i tynków dekoracyjnych Cameleo udostępnił na swojej stronie internetowej wizualizer, dzięki któremu każdy może stworzyć własny kolorystyczny projekt mieszkania.


Najlepsze tematy!

Serwisy branżowe

Polecane porady


Zobacz więcej tematów o remontach