Jak wybrać dobrą i wytrzymałą dachówkę?
Tematyka: Dach, Dachówka, Dachówka betonowa, Dachówka ceramiczna, Pokrycie dachu, Wyrób dachówek, Dachówki cementowe, Różnice między dachówkami, Dobry dach, Wytrzymały dach

O dachu napisano już tyle, że można odnieść wrażenie, że więcej się nie da. A jednak to tematyka wciąż inspirująca.

Dachówka ceramiczna czy betonowa?

Dach to przecież znacznie więcej niż tylko pokrycie, a w czasach coraz modniejszej ekologii, warto spojrzeć na niego i pod tym kątem.

To jak mieszkamy, mówi o nas bardzo dużo. Pamiętać jednak należy, że dach nie jest na chwilę, a na lata, więc wyboru należy dokonać świadomie i po głębokim zastanowieniu, a jest w czym wybierać. Nowe technologie, wzornictwo, materiały wodzą przecież na pokuszenie.

Tyle hałasu o … dachówki!

Producenci dachówek co rusz proponują nowości produktowe. Dachówka musi być znakomita gatunkowo, solidnie wykonana i trwała. Dlatego decydując się na jej zakup, nie powinniśmy przesadnie oszczędzać. - Zresztą dobra dachówka, wcale nie znaczy dziś wyjątkowo kosztowna. Ale dom z dachem pokrytym markowym produktem, zdecydowanie zyskuje na wartości i randze – mówi Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka, Monier.

Wybierając dachówkę należy zwrócić uwagę na walory wytrzymałościowe i estetyczne. Na rynku mamy na tyle szeroki wybór kształtów i kolorów, że jesteśmy w stanie dowolnie zaaranżować dach, niezależnie od wybranego stylu architektonicznego. Kupując projekt domu, jednocześnie kupujemy, narzucony odgórnie wraz z koncepcją architektoniczną, charakter budynku. I to narzuca inwestorowi użycie konkretnych typów dachówek, częstokroć nawet konkretnych modeli.

- W niezwykle bogatej ofercie producentów dachówek, znaleźć można ich różne typy. Myślę tu o nadzwyczaj popularnej karpiówce, o holenderce, zwanej esówką, o holenderce płaskiej, inaczej dachówce rzymskiej, o marsylce, zwanej także dachówką falsowaną lub z podwójną muldą, o suwakowej zwanej reńską bądź renowacyjną, romańskiej, nazywanej często dachówką śródziemnomorską, toskańską czy też grecką, ale także o dachówce zabytkowej i nowoczesnej – mówi Grzegorz Średniawa, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Jeżeli chodzi o kolory to tu również ostatnimi czasy, zrobiło się gęsto. Są wzbogacane, uszlachetniane, zyskują połysk, a czasem specjalne postarzenie. Króluje już nie tylko, jak dawniej, ceglasty.

– Mamy piękną miedź, różnorakie brązy, beże, czernie, antracyt, całą gamę szarości, ale i zielenie czy ceglastą czerwień. Jest w czym wybierać. Tym bardziej, że poszczególne kolory są przez producentów uszlachetniane np. angobowane czy glazurowane – dodaje Grzegorz Średniawa.

Dachówki ceramiczne

Dachówka ceramiczna to bardzo stary rodzaj pokrycia dachowego. Wiedziano już o niej w czasach Imperium Rzymskiego. W Europie pojawiła się dopiero w Średniowieczu. Do dziś dachówki ceramiczne są symbolem prestiżu i dobrego statusu społecznego. Są jednym z najbardziej cenionych materiałów wykończenia dachu i do tego niewątpliwie szalenie estetycznym. Uważane za tak zwaną klasykę gatunku, świetnie sprawdzają się w domach o tradycyjnej architekturze. Materiałem użytym przy produkcji dachówki ceramicznej jest glina, co przekłada się na jej trwałość. Jeżeli zadbamy o dobre jej położenie, wykończony w ten sposób dach jest w stanie przetrwać nawet sto i więcej lat. Dachówka ceramiczna to również doskonała wentylacja i bardzo skuteczne odprowadzanie wody opadowej. Ważna kwestią pozostaje tu użyteczność. Dachówka ta to pokrycie, którego nie należy i nie trzeba w ogóle konserwować, być może dlatego jest tak popularna.

- Często doradzam klientom przy wyborze dachu. Taka rola dekarza. I przede wszystkim namawiam na skupianie się na jakości. Uważam, że dobra dachówka warta jest każdej ceny, podobnie jak jej odpowiednie, prawidłowe zamontowanie – dodaje Grzegorz Średniawa.

Dachówki betonowe

Dachówkę betonową nazywa się często cementową. To rodzaj pokrycia dachowego wykonanego z barwionej masy betonowej, która następnie jest pokrywana specjalnymi powłokami. Na pierwszy rzut oka nie różni się specjalnie od dachówki ceramicznej. Podobna jest do niej także w montażu. Podstawowa różnica między nimi to materiał z jakiego są wykonane. Dachówkę betonową robi się ze specjalnie wyselekcjonowanego piasku kwarcowego zmieszanego z cementem i wodą. Barwienie następują za pomocą specjalnych, bardzo trwałych pigmentów, dzięki czemu pokrycie to jest odporne na działanie temperatury i promieni słonecznych.

- Dachówka betonowa występuje w kilku podstawowych kolorach i może mieć połysk, a także być matowa lub półmatowa – dodaje Dariusz Smolis.

Jedną z najważniejszych różnić między dachówką ceramiczną a betonową jest cena. Dachówka betonowa jest znacznie tańsza.

- Stosowane dziś bardzo nowoczesne technologie przy wytwarzaniu dachówek cementowych sprawiają, że są bardzo trwałe i mogą służyć naprawdę wiele lat, zapewniając przy tym szczelność dachu i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi – wylicza Dariusz Smolis.

Ostatnie dachówkowe starcie

Ten, kto potrzebuje nowego dachu, dokonuje najczęściej wyboru pomiędzy dachówką betonową a ceramiczną. Niewielu z nas wie, czym zasadniczo różnią się one od siebie. Najczęściej obowiązujące motto to: najważniejsze, aby dach był bezpieczny i szczelny, niedrogi, a przy tym ładny! Czy taki dach jest przyjazny środowisku? Tym mało kto zawraca sobie głowę, a może jednak warto by się pokusić o chwilę zastanowienia.

Biorąc pod uwagę ten „ekoaspekt” warto wiedzieć, że dachówki wykonane z betonu charakteryzują się lepszymi parametrami, niż dachówki ceramiczne z gliny, niemalże w każdej kategorii oddziaływania na środowisko.

- W procesie dostarczania surowców, produkcji, pakowania i wysyłki dachówebetonowych zużywa się jedynie ok. 30% energii zużywanej w tym samym zakresie w odniesieniu do dachówek ceramicznych. Taki jest wynik badań skumulowanego zużycia energii, które odzwierciedla ilość energii potrzebnej do produkcji, transportu, składowania i sprzedaży danego produktu przy uwzględnieniu wszystkich surowców i procesów produkcyjnych – tłumaczy Dariusz Smolis.

Jaka jest tego przyczyna? Odpowiedź jest bardzo prosta. W przypadku dachówek ceramicznych energia zużywana jest głównie do wypalania całej dachówki, a w przypadku dachówek betonowych największy udział w zużytkowaniu energii ma proces dostarczenia surowca (produkcja cementu).

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, powinniśmy się więc chyba cieszyć, że mamy do wyboru tylko dwa rodzaje dachówek a nie kilka.

Remont dachu - budowa, naprawa, renowacja
Konstrukcje, rodzaje dachów, projekty

Jak śnieg wpływa na konstrukcję dachu?

Jak śnieg wpływa na konstrukcję dachu?

We współczesnych budynkach jednorodzinnych dach jest jednym z bardziej skomplikowanych elementów, który nie wybaczy popełnionych przy jego wykonaniu błędów. Bezlitośnie wytknie je, tracąc walory estetyczne lub użytkowe.


Jak przygotować dach do zimy?

Jak przygotować dach do zimy?

Zima to prawdziwy test dla pokrycia dachowego. Sroga aura najlepiej weryfikuje jakość zastosowanego materiału na dach oraz umiejętności dekarskie ekipy, która go montowała.


Jaki dach wybrać aby zaoszczędzić energię?

Jaki dach wybrać aby zaoszczędzić energię?

Planując budowę dachu nie zawsze zastanawiamy się, jak będzie on funkcjonował w przyszłości. Niestety błędne decyzje, podjęte w trakcie budowy, będą miały istotny wpływ na bilans energetyczny całego budynku.


Jak skontrolować i zabezpieczyć dach przed zimą?

Jak skontrolować i zabezpieczyć dach przed zimą?

Upały już za nami, a jesienne miesiące to idealny czas na odpowiednie przygotowanie domu do zimy. To dobra pora na zrobienie porządków w ogrodzie, naprawę uszkodzonych tynków i wykonanie niezbędnych prac. Pamiętajmy również, aby przed nadchodzącym zimowym sezonem, sprawdzić dokładnie dach i przeczyścić przewody kominowe.


Jak odmienić i urozmaicić wygląd dachu?

Jak odmienić i urozmaicić wygląd dachu?

Dach to zdecydowanie więcej niż tylko pokrycie. Nadaje charakter budowli, przykuwa uwagę i zdobi. Warto więc zadbać o jego dopracowanie w każdym szczególe, tym bardziej że ma służyć przez długie lata.


Najlepsze tematy!

Serwisy branżowe

Polecane porady


Zobacz więcej tematów o remontach