Jak wybrać dobre okno?
Tematyka: Wybór okien, Jak wybrać okno, Profil okienny, Współczynnik izolacji cieplnej okna, Współczynnik izolacji akustycznej ,Uszczelki okienne, Szyby zespolone, Szyby dźwiękochłonne, Szyby antywłamaniowe,

Początek Nowego Roku dostarcza nam energii, także tej do poprawienia wyglądu naszych domów i mieszkań. Nie sposób pominąć w naszym posylwestrowym ulepszaniu okien.Jeśli nie spełniają one naszych wymagań jakościowych i wizualnych, jeśli przypominamy sobie mroźne noce i duszne popołudnia, łatwiej jest podjąć decyzję o ich wymianie.

Kupowanie okien – poradnik dla początkujących

Wydawać by się mogło, że już samo postanowienie o zakupie nowych okien powinno wystarczyć. Jednak ogromna mnogość producentów oraz różna jakość obsługi sprawiają, że bardzo często gubimy się w natłoku informacji. Oto najważniejsze elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wymianie stolarki okiennej.

PO PIERWSZE: FIRMA!

Przy wyborze okien powinniśmy postawić na sprawdzonego producenta. Pomocni mogą być tu chociażby sąsiedzi, znajomi, którzy byli klientami danego producenta i mogą wypowiedzieć się na jego temat. Liczy się tu przede wszystkim obsługa handlowa, zarówno pod względem jakości jak i fachowego doradztwa i montażu.

Większość Klientów zwraca uwagę jedynie na kartę gwarancyjną, pomijając jednocześnie tak ważne dokumenty jak Atest Higieniczny, certyfikaty, aprobaty czy deklaracje zgodności – zwraca uwagę Marcin Wiśniewski – prezes firmy Stolmar Sp. z o.o.

Nie powinniśmy także zapominać o opiece pozakupowej, czyli gwarancji, której powinien udzielić nam producent. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że odpowiednie zamontowanie okien jest kluczowe dla ich właściwego funkcjonowania. Najlepiej, aby tych czynności podjęła się dobrze przeszkolona i doświadczona ekipa montażowa. Mamy wówczas pewność, że okna zostaną zamontowane zgodnie z wymaganiami producenta i będą prawidłowo nam służyły. Mamy prawo domagać się wysokiej jakości obsługi od producenta stolarki okiennej. Dobra firma powinna poświęcić nam tak dużo czasu i uwagi, ile tylko potrzebujemy.

PO DRUGIE: CENA?

Koszt zakupu nowego okna to ważny, choć nie najważniejszy determinant naszej decyzji. Powinniśmy zwrócić znacznie większą uwagę na parametry i współczynniki, które w przyszłości być może pozwolą nam zniwelować koszty np. za ogrzewanie. Sugerując się jedynie najniższym kosztem możemy wpaść w pułapkę, Dlatego bardziej, niż na wydanych złotówkach, skupmy się np. na współczynniku izolacji cieplnej dla całego okna (Uw), czy na współczynniku izolacji akustycznej (Rw).

PO TRZECIE: PROFIL OKIENNY

Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów profili. Ich szerokość wpływa na istotne parametry okna, chodzi tu o sztywność oraz izolacyjność cieplną i akustyczną. Im profile są szersze, tym lepiej. Dodatkowo szerokie profile pozwalają na instalację szerszych, a co za tym idzie, nowocześniejszych i bardziej specjalistycznych szyb. Bardzo istotna jest odpowiednia ilość ścianek wewnątrz profilu, czyli to, ile komór ma profil. Optymalnie powinno ich być co najmniej trzy lub jeszcze lepiej pięć, czyli im więcej, tym lepiej. Wewnętrzne ścianki podziału nie tylko wzmacniają konstrukcje, ale również zwiększają izolację cieplną i akustyczną. Nie można też zapomnieć o uszczelkach, gdyż ich wielkość, grubość oraz konstrukcja przyczynia się w znaczący sposób do poprawy parametrów użytkowych całych okien.

PO CZWARTE: SZYBA

Szyby montowane w oknach mogą charakteryzować się różnorodnymi parametrami oraz funkcjami. Dla przykładu jeśli mieszkamy przy ruchliwej i głośnej ulicy, szyby dźwiękochłonne charakteryzujące się wysokim współczynnikiem izolacyjności akustycznej, będą dla nas idealne. Obecnie bardzo często w zestawach okiennych stosuje się tzw. szyby zespolone, czyli połączenie dwóch lub trzech szyb. W tym przypadku montowane są tafle szkła o różnej grubości, co daje pewność wyciszania dźwięków o różnych częstotliwościach. Jeśli natomiast mieszkamy na osiedlu gdzie występuje podwyższone ryzyko włamania, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie szyb potocznie zwanych antywłamaniowymi. Powinniśmy pamiętać, że wybierając części składowe okien warto pamiętać o funkcjach jakie mają one pełnić..

Podejmując świadomą decyzję w oparciu o szczegółowe informacje, konsument ma szansę uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy – okno, które spełnia jego potrzeby.

Bramy garażowe

Dobra klamka okienna to podwójne zabezpieczenie okna

Dobra klamka okienna to podwójne zabezpieczenie okna

Okna dobrze zabezpieczone to również odpowiednie klamki. Z jednej strony chodzi o zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem, a z drugiej o bezpieczeństwo przebywających w domu dzieci.


Jak zbudować dom energooszczędny?

Jak zbudować dom energooszczędny?

Budownictwo nie pozostaje obojętne na ogólnoświatowe trendy. Energooszczędność i ekologia to najbardziej pożądane cechy nowych produktów i rozwiązań na każdym rynku.


Jak wybrać pokrycie dachowe i o nie dbać?

Jak wybrać pokrycie dachowe i o nie dbać?

Dachówki ceramiczne to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych – są długowieczne, estetyczne i bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jednak aby długo cieszyły oko inwestora, należy odpowiednio je dobrać oraz zapewnić prawidłowe wykonawstwo


Jak dbać o system oddymiania budynku?

Jak dbać o system oddymiania budynku?

O tym, jak istotny dla budynku jest system oddymiania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie tylko zapewnia nam bezpieczeństwo w razie pożaru, ale pomaga również utrzymać prawidłowy mikroklimat w pomieszczeniach. Jednak, jak każdy system, wymaga on odpowiedniej konserwacji, która pozwoli na utrzymanie go w optymalnej sprawności.


Podłoga w odcieniach szarości – nuda czy elegancja?

Podłoga w odcieniach szarości – nuda czy elegancja?

Podłogi w szarym odcieniu już od dłuższego czasu podbijają zachodnie rynki, w Polsce trend ten także staje się coraz bardziej zauważalny. Już na początku roku, podczas największych targów podłogowych w Europie – DOMOTEX 2011, o tej wyraźnej tendencji mówili producenci podłóg.


Najlepsze tematy!

Serwisy branżowe

Polecane porady


Zobacz więcej tematów o remontach