Jak wykonać otwór w ścianie?
Tematyka: Otwór w ścianie, Okno na jadalnię, Atlas, Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS, Tynk gipsowy, Wykończenie otworu w ścianie, Wzmocnienie otworu w ścianie,

Wiecznie w pośpiechu, stale spóźnieni i zapracowani… Czy dlatego powoli zanika zwyczaj wspólnego zasiadania przy stole, przygotowywania rodzinnych posiłków i spędzania wartościowego czasu z najbliższymi?

Okno na… jadalnię

Naprędce przygotowywane dania zjadamy przed telewizorem albo w biegu. Może powinniśmy skorzystać z możliwości, jakie dają nam nowoczesne domy? Kluczem będą otwarte pomieszczenia, umożliwiające swobodną komunikację na linii kuchnia-jadalnia-salon. By je odnaleźć, sięgniemy w przeszłość.

Na pewno każdy pamięta trend sprzed kilkudziesięciu lat – w ścianie między kuchnią a pokojem umieszczano otwór przypominający okno, ułatwiając podawanie posiłków i optycznie powiększając wnętrze. Wydawało się, że to wygodne rozwiązanie nie przetrwało próby czasu, być może budząc zbyt duże skojarzenia ze szkolną stołówką lub z kasą w banku. Odeszło w niepamięć pod koniec lat 80-tych tylko po to, by powrócić w wielkim stylu w XXI wieku, który nadal szuka przecież odpowiednich proporcji między tym, co nowoczesne i tym, co tradycyjne.

Podstawową funkcją okna było sprawne i wygodne wydawanie posiłków, ale rozwiązanie to posiada więcej zalet, które warto docenić. Przede wszystkim taka forma połączenia kuchni i jadalni uwalnia przestrzeń i tworzy efekt otwartego wnętrza. Dzięki niej wydaje się, że dom sprzyja codziennym rozmowom, daje możliwość komunikacji – niepozorny otwór w ścianie aż zachęca, by zajrzeć przez niego i zobaczyć co na obiad. Okno wewnętrzne pokazuje pełnię swych zalet w przypadku ciemnego wnętrza kuchni czy jadalni – oprócz powietrza wpada przez nie także światło.

Jak wykonać okno na jadalnię?

Wykonanie otworu w ścianie jest ingerencją w układ statyczny budynku, dlatego zawsze wymaga konsultacji z inżynierem budowlanym - niezależnie od tego czy przebudowie ulegnie ściana działowa, czy konstrukcyjna. Inżynier oceni, czy wykonanie otworu jest możliwe, a jeśli tak, to jakie warunki należy spełnić. Niekiedy wiąże się to z koniecznością wystąpienia o pozwolenie na budowę, opracowania projektu budowlanego, zatrudnienia kierownika budowy i dalszych konsekwencji tego procesu związanymi z odbiorami technicznymi.

Technologia i sposób wykonania prac budowlanych powinien być zgodny z opisem zamieszczonym w projekcie technicznym (o ile taki został przygotowany), lub zaleceniami inżyniera postawionymi na podstawie ogledzin bezpośrednio na miejscu robót. W pierwszej kolejności należy wzmocnić nadproże nad otworem za pomocą stalowych prętów zbrojących (żebrowanych) o określonej średnicy, lub stalowych kształtowników (zazwyczaj dwuteownika lub dwóch skręconych ze sobą ceowników). Jest to bardzo istotne dla wzmocnienia ściany. Jeśli dopilnowaliśmy tego kroku, możemy przystąpić do wykonania otworu pożądanych wymiarów. W ścianach murowanych otwór najlepiej wykuwać, w ścianach betonowych (np. w blokach) zaleca się wycinanie otworu za pomocą pił lub odpowiednich szlifierek kątowych.

Po wykonaniu otworu ściana wymaga wykończenia. Aby do niego przystąpić, zadbajmy najpierw o oczyszczenie i wyrównanie krawędzi otworu przy użyciu tynku gipsowego ręcznego ATLAS GIPS SOLARIS. Jest on bardzo plastyczny i łatwy do kształtowania przy reprofilacji poszczególnych krawędzi otworu. Należy jednak pamiętać o antykorozyjnym zabezpieczeniu wszystkich elementów stalowych z którymi tynk będzie się bezpośrednio stykał.

Alternatywą dla tynku gipsowego jest tradycyjna, cementowa ZAPRAWA TYNKARSKA ATLAS. Ma ona większą wytrzymałość mechaniczną i odporność na uszkodzenia podczas eksploatacji, ale jest przy tym trudniejsza w obróbce i formowaniu. Na koniec pozostaje nam tylko ostateczne wykończenie powierzchni powstałych po wykonaniu otworu i nadanie ścianom oczekiwanej estetyki. W tym celu nakładamy na nie wzmocnioną polimerami gładź Gipsar Uni lub Gipsar Max i dopiero tę warstwę pokrywamy farbą. Pamiętajmy, by przed malowaniem odczekać do odpowiedniego wyschnięcia zaprawy, zapewniając w międzyczasie odpowiednią wentylację w pomieszczeniu.

EKSPERT RADZI

Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS

Obróbkę wykonanego w ścianie otworu możemy wykonać również za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Po dokładnym oczyszczeniu okna z kurzu i gruzu, gruntujemy podłoże przy użyciu emulsji zmniejszającej chłonność ATLAS UNI-GRUNT. W czasie gdy grunt wysycha, można wymierzyć i podocinać płyty gipsowo-kartonowe do odpowiednich wymiarów. Płyty mocuje się do podłoża przy uzyciu kleju gipsowego ATLAS GIPS BONDER lub GIPSAR MOCAR T. Nakładając klej o określonej grubości można zniewlować nierówności podłoża i uzyskać oczekiwane płaszczyzny ścian. Spoinowanie połączeń płyt należy wykonać przy użyciu produktów DOLINY NIDY - GIPSU SZPACHLOWEGO F (jeśli połączenie będzie wzmacniane taśmami zbrojącymi) lub GIPSU SZPACHLOWEGO DELTA (bez użycia taśm).

Remont generalny

Jak zadbać o izolację balkonu?

Jak zadbać o izolację balkonu?

Polacy chcą mieszkać w ciepłych domach i mieszkaniach – wynika z badania społeczeństwa przeprowadzonego w 2010 roku na zlecenie firmy Schöck Polska. Aby oczekiwania inwestorów mogły zostać spełnione, potrzebne jest jednak kompleksowe podejście do izolacji budynku.


Jak oszczędzać na budowie?

Jak oszczędzać na budowie?

Budowa domu to bardzo kosztowna inwestycja, stąd nie dziwi fakt, że inwestorzy wnikliwie analizują koszty budowy i poszukują przeróżnych form oszczędności.


Jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

Jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

Jeszcze do niedawna prace na budowie w okresie zimowym musiały zostać odłożone do wiosny. Pojawienie się na rynku nowoczesnych technologii (zimowe zaprawy cienkowarstwowe) sprawiło, że przestrzegając pewnych warunków można kontynuować prace budowlane nawet w zimie.


Jak przemienić pokój dziecka?

Jak przemienić pokój dziecka?

Pokój dziecka możemy zaaranżować w naprawdę niezwykłym stylu. Wystarczy tylko trochę wyobraźni, a przede wszystkim znajomość upodobań malucha.


Nadproża - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nadproża - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nadproża to jeden z elementów konstrukcyjnych naszego domu, którego wybór wymaga rozważnej decyzji. Czas ich instalacji decyduje o przyspieszeniu lub zwolnieniu tempa budowy, natomiast parametry obciążeniowe oraz rozpiętość wskazują na jakość produktu i użytą technologię. Dzisiaj radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze nadproży.


Najlepsze tematy!

Serwisy branżowe

Polecane porady


Zobacz więcej tematów o remontach