Jak zadbać o izolację balkonu?
Tematyka: Izolacja balkonu, Ocieplenie balkonu, Izolacja balkonu, Łącznik balkonowy Isokorb, Schöck Polska, Mostki termiczne,

Polacy chcą mieszkać w ciepłych domach i mieszkaniach – wynika z badania społeczeństwa przeprowadzonego w 2010 roku na zlecenie firmy Schöck Polska. Aby oczekiwania inwestorów mogły zostać spełnione, potrzebne jest jednak kompleksowe podejście do izolacji budynku.

Izolacja balkonu sposobem na ciepły dom Specjaliści izolują balkony Balkony są ważnym elementem budowlanym

Ważną rolę w tym przypadku odgrywa odpowiednia izolacja balkonu, przez który może uciekać aż do 30% ciepła. Eksperci budowlani dostrzegają wagę tej kwestii. W swojej pracy aż 80% z nich stosuje zawsze lub prawie zawsze ocieplenie balkonu – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Schöck Polska.

Specjaliści izolują balkony

W odpowiedzi na oczekiwania inwestorów indywidualnych odnośnie ciepłego, energooszczędnego budownictwa firma Schöck Polska postawiła tym razem sprawdzić, czy eksperci budowlani (projektanci, architekci, deweloperzy) są w stanie je spełnić. Aż 98% specjalistów potwierdziło, że ocieplenie balkonu to dla nich ważna kwestia, konieczna do rozważenia w nowym, energooszczędnym budownictwie. Zaledwie 2% respondentów przyznało, że nie posiada wiedzy w tym obszarze.

Swoją wiedzę specjaliści wykorzystują w praktyce. Zdecydowana większość z nich – czterech na pięciu – odpowiedziało, że stosuje izolację balkonu w każdym swoim projekcie. Tylko 6% badanych przyznało, że stosuje ją rzadko lub nigdy.

Projektując i budując energooszczędny dom czy mieszkania, należy kompleksowo podejść do tego zagadnienia. Nie wystarczy efektywna izolacja ścian, jeśli przez inne elementy budynku będą następować straty energii, np. przez nieszczelne okna czy nieocieplony balkon. Dlatego cieszy nas, że fachowcy dostrzegają potrzebę izolacji wystających elementów budynku, takich jak balkony, loggie czy tarasy i realizują ją w praktyce. – komentuje Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier Schöck Polska.

Także sami inwestorzy widzą konieczność izolacji balkonu dla zapewnienia odpowiedniego bilansu energetycznego budynku. Blisko połowa z nich pyta o tę kwestię, poszukując mieszkania lub wymaga zaprojektowania ocieplenia balkonu w przypadku budowy domu – przyznają specjaliści budowlani.

Dlaczego balkony są tak ważnym elementem budowlanym wpływającym na bilans energetyczny mieszkania?

Balkony są ważnym elementem budowlanym wpływającym na bilans energetyczny budynku, ponieważ może przez nie uciekać nawet do 30% ciepła z pomieszczenia. Dzieje się tak, gdyż jako wyeksponowane na zewnątrz elementy budynku balkony są poddawane częstym wpływom zmiennych warunków atmosferycznych, muszą wytrzymywać wysokie wahania temperatur, a także być odporne na wilgoć w trakcie długotrwałych deszczy. Ponadto są miejscem szczególnie narażonym na powstawanie szkodliwych mostków termicznych, powodujących niekontrolowaną ucieczkę ciepła z mieszkania. Z tego względu balkony wymagają odpowiedniej izolacji.

Sposób na ciepły balkon

Za najlepszą metodę izolacji balkonu fachowcy uznają izolację za pomocą elementów minimalizujących mostki termiczne. Sposób ten wskazało aż 50% badanych. Drugą w kolejności metodą okazała się izolacja styropianem, którą wybrało 33% ekspertów.

W walce z mostkami termicznymi w obrębie balkonów pomogą nam specjalne rozwiązania budowlane np. łącznik balkonowy Isokorb. Zapewnia on skuteczną izolację termiczną balkonu, a tym samym pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości. Isokorb jest wbudowywany pomiędzy płytę balkonu a ścianę budynku, dzięki czemu zapewnia całkowicie niewidoczne, eleganckie ocieplenie. Ponieważ stanowi dodatkowy element nośny konstrukcji, zapobiega także innym szkodom budowlanym spowodowanym przez mostki termiczne, np. zarysowaniom i pęknięciom płyty balkonowej.

Izolację balkonu najlepiej wykonać na etapie projektowania i budowy. Eliminacja mostków termicznych w gotowym budynku jest już bowiem praktycznie niemożliwa. Z tego względu, kiedy budujemy dom - warto razem z architektem przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować ich powstawaniem. Jeśli natomiast zastanawiamy się nad kupnem mieszkania, porozmawiajmy z deweloperem o zastosowanych metodach izolacji balkonu – radzi Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

Remont generalny

Jak wykonać otwór w ścianie?

Jak wykonać otwór w ścianie?

Wiecznie w pośpiechu, stale spóźnieni i zapracowani… Czy dlatego powoli zanika zwyczaj wspólnego zasiadania przy stole, przygotowywania rodzinnych posiłków i spędzania wartościowego czasu z najbliższymi?


Jak oszczędzać na budowie?

Jak oszczędzać na budowie?

Budowa domu to bardzo kosztowna inwestycja, stąd nie dziwi fakt, że inwestorzy wnikliwie analizują koszty budowy i poszukują przeróżnych form oszczędności.


Jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

Jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

Jeszcze do niedawna prace na budowie w okresie zimowym musiały zostać odłożone do wiosny. Pojawienie się na rynku nowoczesnych technologii (zimowe zaprawy cienkowarstwowe) sprawiło, że przestrzegając pewnych warunków można kontynuować prace budowlane nawet w zimie.


Jak przemienić pokój dziecka?

Jak przemienić pokój dziecka?

Pokój dziecka możemy zaaranżować w naprawdę niezwykłym stylu. Wystarczy tylko trochę wyobraźni, a przede wszystkim znajomość upodobań malucha.


Nadproża - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nadproża - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nadproża to jeden z elementów konstrukcyjnych naszego domu, którego wybór wymaga rozważnej decyzji. Czas ich instalacji decyduje o przyspieszeniu lub zwolnieniu tempa budowy, natomiast parametry obciążeniowe oraz rozpiętość wskazują na jakość produktu i użytą technologię. Dzisiaj radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze nadproży.


Najlepsze tematy!

Serwisy branżowe

Polecane porady


Zobacz więcej tematów o remontach