W Poznaniu przybywa powierzchni do handlu
Tematyka: Centra Handlowe, Rynek centrów handlowych, Galerie handlowe, Red Real Estate Development, Galeria Dębiec

Dzięki realizacji znacznej ilości inwestycji, które powstają zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i niewielkich miejscowościach, rocznie przybywa w naszym kraju ok. 600 -700 tys. nowoczesnej powierzchni handlowej. Polski rynek handlowy zdominowany jest przez centra handlowe.

W Poznaniu przybywa powierzchni do handlu

Znajduje się w nich aż 8,6 mln mkw. powierzchni z 11,5 mln mkw. łącznej podaży w całym kraju, podaje DTZ. Aglomeracja poznańska, która liczy ponad 800 tys. mieszkańców dysponuje 637 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego ponad 456 tys. znajduje się w centrach handlowych. To nieco więcej niż na przykład we Wrocławiu i niewiele mniej niż w Krakowie. W Poznaniu działa 14 centrów handlowych spośród 372 funkcjonujących w Polsce.

Niemal wszystko wynajęte

Nasycenie nowoczesną powierzchnią handlową w porównaniu z liczbą mieszkańców należy w stolicy Wielkopolski do jednych z najwyższych w kraju. Mimo to stopa pustostanów w poznańskich centrach handlowych w końcu 2012 roku wynosiła zaledwie 2-5 proc. Czynsze w najlepszych obiektach handlowych w mieście wynoszą 42-44 euro/mkw./m-c.

Z danych DTZ wynika, że w Poznaniu pięć projektów jest w trakcie realizacji. Największym obiektem handlowym pozostającym w budowie jest centrum Poznań City Center o pow. 58 tys. mkw. połączone bezpośrednio z dworcem kolejowym. Z zestawień Colliers International wynika, że do końca 2013 roku w Poznaniu ma zostać oddane ponad 70 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. W planach są m.in. takie inwestycje jak centrum handlowe Łacina i projekt Półwiejska 2.

Mniejsze obiekty uzupełniają strukturę centrów handlowych Nowe inwestycje, które powstają teraz w aglomeracjach wielkością i charakterem dopasowane są do potrzeb lokalnego rynku. W Poznaniu, podobnie jak w innych dużych miastach nie ma już miejsca na planowanie następnych wielkich obiektów. Najczęściej powstają teraz kompleksy, które uzupełniają obecną strukturę centrów handlowych.

I tak na przykład potrzeby mieszkańców poznańskiego Dębca zapewni nowe centrum handlowe, które powstanie przy ulicy 28 Czerwca 56. Budowa Galerii Dębiec, która zaoferuje 9770 mkw. powierzchni handlowej i 358 krytych miejsc parkingowych właśnie rusza. Nowoczesny obiekt handlowy stworzy możliwość robienia szybkich, komfortowych zakupów w pobliżu domu m.in. dwóm tysiącom osób, które zamieszkają w budowanym tuż obok osiedlu Red Park oraz innym mieszkańcom dzielnicy i okolic.

Głównym operatorem spożywczym w Galerii Dębiec został market Biedronka, który zajmie ponad 1500 mkw. Centrum cieszy się dużym zainteresowaniem najemców. Podpisanych zostało już kilka umów, a pozostałe są finalizowane. Oddanie obiektu planowane jest 30. września 2014 roku.

Jak zwracają uwagę przedstawiciele DTZ, inwestorzy w naszym kraju nadal koncentrują się teraz na mniejszych projektach handlowych, które są postrzegane jako bardziej odporne na wahania koniunktury i są atrakcyjne dla najemców głównych ulic handlowych.

W 2012 roku przybyły w całej Polsce 33 nowe centra handlowe, a 15 rozbudowano. Ponad połowa nowej powierzchni powstała w centrach, których powierzchnia nie przekracza 10 tys. mkw. W dużych miastach deweloperzy poszukują lokalizacji, w których jak na poznańskim Dębcu, brakuje nowoczesnych placówek handlowych.

Podobne nowości

Nowy boom mieszkaniowy

Nowy boom mieszkaniowy

Sprzedaje się więcej mieszkań niż buduje. Oferta deweloperów stale maleje....

Mieszkaniówka ruszyła

Mieszkaniówka ruszyła

Więcej sprzedawanych i budowanych mieszkań....


Kredyt na małe M

Kredyt na małe M

Banki oszczędnie rozdają kredyty, a nabywcy mieszkań liczą każdy metr....


Mieszkania wykończone pod klucz - standardem?

Mieszkania wykończone pod klucz - standardem?

Wykończenie nowym elementem strategii marketingowej deweloperów...


Nienasycony rynek centrów handlowych

Nienasycony rynek centrów handlowych

Polska jest czwartym w Europie krajem, w którym powstaje najwięcej centrów handlowych....


Najlepsze tematy!

Serwisy branżowe

Polecane porady


Zobacz więcej tematów o remontach