Wygładzanie ścian i sufitu oraz wymiana fugi
Tematyka: Wygładzanie ścian, Wygładzanie sufitu, Wymiana fugi, Usuwanie zarysowań, Usuwanie pęknięć, Szpachlowanie, Fugowanie, Gips Atlas, Ekspert, Gruntowanie ścian

Letnie słońce nie tylko korci do bliższych i dalszych wyjazdów. Czasem wydobywa w domu usterki i zaniedbania, których się jakoś nie zauważało. Stwarza dobrą okazję, by przy większym urlopie dokonać choć kilku drobnych napraw.

Po spoinowaniu fugę myjemy przy pomocy gąbki Wypełnianie szczeliny gotową gładzą szpachlową [fot. Shutterstock] Wyrównywanie szpachlowanej powierzchni [fot. Shutterstock]

Oto parę propozycji, których realizacja sprawi, że wyjazd wyda nam się nieco bardziej zasłużony.

Wygładzanie ścian - usuwanie rys i pęknięć

Zmorą ścian i sufitów są zarysowania i pęknięcia. Aby się ich pozbyć, przede wszystkim należy dokładnie oczyścić okolice takiego uszkodzenia, usuwając resztki farby i wierzchniej warstwy tynku. Do tego celu posłuży szpachelka. Jej ostry koniec przyda się też do poszerzenia pęknięcia. To umożliwi późniejsze dokładne wypełnienie szczeliny zaprawą.

Odsłonięte podłoże gruntujemy emulsją Atlas Uni-Grunt lub Atlas Gips Grunto-Prim, używając pędzla. Emulsja przeniknie ona w głąb podłoża, wzmacniając je, a zarazem zmniejszając jego chłonność.

Do wypełniania szczeliny, gdy emulsja wyschnie (po ok. 2 godzinach), można użyć np. gładzi gipsowej o wysokiej wytrzymałości Atlas Gips Fortis. Żeby wypełnienie było trwałe, wybraną masę nakłada się dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełnia się poszerzone pęknięcie, potem nakłada się warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca o szerokości minimum 10 cm, zapobiegająca ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciska się szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak by pozostawała całkowicie niewidoczna.

Po wyschnięciu gipsu, można naprawianą powierzchnię wyrównać papierem ściernym. I już gotowa jest pod malowanie.

Wymiana starej fugi

Jeśli zachodzi konieczność wymiany zniszczonej fugi, stare spoiny trzeba dokładnie usunąć. Przydadzą się tu specjalne rylce, dostępne w supermarketach i hurtowniach. Dzięki nim usuwanie spoin jest nieco mniej uciążliwe. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je dokładnie z pyłu i resztek starej fugi, najlepiej odkurzaczem.

Przed przystąpieniem do nakładania nowej fugi, szczeliny trzeba zwilżyć wodą. Warto użyć fugi Atlas Artis, o przedłużonej trwałości koloru, posiadającej również system ochrony antybakteryjnej. Efektowne wrażenie sprawi też Atlas Artis Style, wzbogacona dodatkiem brokatu. Wybraną zaprawę, przygotowaną, zgodnie z zaleceniami producenta, wprowadza się w spoiny przy pomocy gumowej pacy. Po wstępnym związaniu fugi (ok. 30 min) całą powierzchnię należy przemyć wilgotną gąbką. Spoiny o intensywnych kolorach dodatkowo zwilża się dużą ilością wody i pozostawia do wyschnięcia. Po upływie około 3 godzin spoinowaną powierzchnię należy ponownie umyć gąbką.

Gdy zamiast wymiany spoin wystarczy odświeżenie ich wyglądu, można się ograniczyć do zastosowania renowatora do fug. Atlas Fugero to gotowy do użycia produkt, który należy pędzelkiem nanosi się na umyte i odtłuszczone spoiny. Fuga będzie jak nowa: czysta i kolorowa fuga.

Połączenia i krawędzie szczególnie narażone na pękanie – np. między ścianą a wanną – należy wypełnić masami trwale elastycznymi, np. silikonem Atlas Artis. Silikon, wyciskany z kartusza, należy z niewielkim nadmiarem wprowadzić w spoinę. Następnie, przy użyciu np. spryskiwacza do kwiatów, zrosić tę masę wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i usunąć nadmiar silikonu odpowiednio ukształtowanym zbierakiem, nadając spoinie właściwy kształt.

EKSPERT RADZI

Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS

Przyłóż się do podłoża!
Podłoże pod wszelkie prace renowacyjne winno być czyste, nośne, stabilne, równe i niechłonne. Przede wszystkim trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczące się farby i stare tapety, zwłaszcza gdy niezbyt dobrze trzymają się podłoża. W miarę potrzeby trzeba też usunąć stare, pylące i odspajające się tynki, zlikwidować wszelkie tłuste plamy, a miejsca po nich zmatowić papierem ściernym dla zagwarantowania przyczepności.

Na koniec podłoże trzeba dokładnie odkurzyć i zagruntować odpowiednim do właściwości podłoża preparatem. Na podłoża chłonne zalecany jest Atlas Uni-Grunt (ściany, podłogi, sufity) lub Atlas Uni-Grunt Plus (wyłącznie na podłogi). Na podłoża gładkie, o niskiej chłonności (np. beton) lub problematycznej przyczepności (płyty OSB), świetnie nadaje się Atlas Grunto-Plast tworzący mocno przylegającą i szorstką powierzchnię sczepną dla kolejno nakładanych warstw. Podczas prac remontowych z użyciem wyrobów gipsowych zalecane jest natomiast użycie gruntów o właściwościach dostosowanych do tego typu zastosowań. Odpowiednio, na podłoża chłonne zalecany jest Atlas Gips Grunto-Prim, a na podłoża gładkie (np. betonowe) Atlas Gips Adher.

Ściany

Jaki rodzaj ścian wybrać?

Jaki rodzaj ścian wybrać?

Jaki rodzaj ścian zapewni nam optymalną temperaturę w domu? Zapewne ilu fachowców, tyle opinii. Przyjrzyjmy się, jakie popularne rozwiązania służące wzniesieniu ciepłych murów możemy zastosować podczas budowy domu.


Jak montować płyty regipsowe?

Jak montować płyty regipsowe?

Płyta kartonowo gipsowa staje się coraz bardziej popularna. Obecnie najczęściej spotykanym sposobem wykończenia surowej ściany jest właśnie montaż regipsów?


Jak postawić lekkie ściany działowe?

Jak postawić lekkie ściany działowe?

Podstawową funkcją ścianek działowych jest wydzielenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Atutem tego rodzaju ścian powinna więc być lekkość oraz łatwość adaptacji do różnych warunków, czyli prostota montażu.


Sprawdź - jaki styropian potrzebujesz

Sprawdź - jaki styropian potrzebujesz

Jest bardzo dużo rodzajów styropianu. Jaki wybrać, żeby spełniał swoją funkcję i żeby nie przepłacić?


Jak malować czyli wizualizacja kolorowych wnętrz

Jak malować czyli wizualizacja kolorowych wnętrz

Producent farb i tynków dekoracyjnych Cameleo udostępnił na swojej stronie internetowej wizualizer, dzięki któremu każdy może stworzyć własny kolorystyczny projekt mieszkania.


Najlepsze tematy!

Serwisy branżowe

Polecane porady


Zobacz więcej tematów o remontach