Zmiana klimatu w Polsce i jej wpływ na budowę domu
Tematyka: Budowa domu, Projekt domu, Rynek deweloperski, Galeco STAL2, Zmiana klimatu

Od kilku lat jesteśmy świadkami szybkich i odczuwalnych zmian klimatu w Polsce. Obok znaczącego wzrostu temperatur w lecie i zimie (nawet do 8 stopni więcej w skali roku) nasz klimat staje się bardziej wilgotny.

Zmiana klimatu w Polsce i jej wpływ na budowę domu

Wysokie temperatury i duża ilość wody powodują powstawanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak silne burze czy wiatry. Jak dostosować naszą budowę do tych zmian i postawić solidny i wytrzymały dom?

Wzrost temperatur

Cieplejsze zimy i upalne lata – tak na chwilę obecną wygląda sytuacja pór roku w Polsce. Jeśli ta tendencja się utrzyma, małe, roczne różnice temperatur pozwolą nam na stosowanie mniej skomplikowanych rozwiązań ociepleniowych naszego domu. Wiąże się to z niższymi kosztami ogrzewania budynku. Jednocześnie występowanie w Polsce gorącego lata wzmaga nasłonecznianie domów.

Pod wpływem słońca i temperatury przekraczającej 30oC kolory dachówek i elewacji szybko tracą swoją intensywność. Promienie przyspieszają blaknięcie tynków. Aby minimalizować skutki wysokich temperatur i nasłonecznienia, należy wybierać materiały i surowce odporne na działanie promieni UV. Najlepiej też sprawdzą się pastelowe, delikatne barwy, na których odbarwienia będą praktycznie niewidoczne. Dachówki powinny posiadać specjalną warstwę ochronną, aby zachować swoją barwę.

Niecodzienne zjawiska atmosferyczne

Gwałtowne burze z dużymi opadami deszczu oraz silne wiatry, to zagrożenia jakie niosą za sobą obecne zmiany klimatu. Najbardziej narażone na działanie zjawisk atmosferycznych są elementy wykończenia takie jak rynny, dachówki czy elewacja. Odpowiedni wybór pokrycia dachowego, cięższego i ze wzmocnionym montażem i uszczelnieniem, zniweluje niebezpieczeństwo zerwania podczas wichury i zalania podczas burzy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na rynny. System orynnowania powinien być dostosowany do nowych realiów, czyli głębszy i bardzo stabilny, aby utrzymać duże ilości wody opadowej. Wybierając rynny warto zainwestować w te, które posiadają głębszy profil. Takie produkty oferuje firma Galeco. W ich ofercie dostępne są rynny stalowe, z tworzywa PVC rynny ocynkowane.

Ich charakterystyczne wywinięcie brzegu do wewnątrz zapobiega przelewaniu się nadmiaru wody podczas obfitych opadów. Połączenie wywinięcia z pogłębionym profilem rynny gwarantuje wyższą, niż u konkurencji, wydajność produktów oraz bezpieczeństwo domu. Innowacją na rynku jest system Galeco STAL2. To kwadratowy przekrój rynny i rury spustowej. Charakteryzuje się on lepszą przepustowością wody opadowej, tym samym zwiększając wydajność całego orynnowania.

Wszechobecna wilgoć

Zwiększona wilgotność powietrza jest dużym zagrożeniem dla elementów zewnętrznych domu. W połączeniu z wysoką temperaturą tworzy się idealne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Najczęściej objawiają się one np. czarnym nalotem na elewacji. Na negatywne działanie wilgoci szczególnie narażone są elementy metalowe i drewniane.

Metal ulega szybszej korozji a niezabezpieczone odpowiednio drewno, gnije i szybciej się zużywa. Dodatkowo w takim klimacie cierpią tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Aby przystosować nasz dom do nowych warunków, już na etapie wyboru materiałów, wybierajmy produkty odporne na długotrwałe działanie wilgoci. Odpowiednio dobrane zaprawy i tynki zadbają o nasz dom i wydłużą jego żywotność. Farby i tynki powinny być silikonowe, charakteryzujące się wysoką hydrofobowością, czyli odporne na działanie wilgoci.

Podobne nowości

Lokale usługowe dają większy zysk z najmu niż mieszkania

Lokale usługowe dają większy zysk z najmu niż mieszkania

W nowych osiedlach oferowanych jest coraz więcej lokali usługowych. Nie brakuje na nie chętnych, bo przynoszą większy dochód z najmu, niż mieszkania....

Jak wynegocjować najlepszy kredyt hipoteczny

Jak wynegocjować najlepszy kredyt hipoteczny

Jeśli chcemy uzyskać dobry kredyt musimy negocjować w bankiem różne warunki umowy....


Uroczyste rozpoczęcie inwestycji Zyndrama

Uroczyste rozpoczęcie inwestycji Zyndrama

We wtorek, 26 września odbyła się uroczystość symbolicznego wkopania kamienia węgielnego pod inwestycję Zyndrama. Jest to prestiżowy apartamentowiec, który powstaje na wrocławskiej...


Wiosna na warszawskim rynku mieszkaniowym

Wiosna na warszawskim rynku mieszkaniowym

Trwająca od trzech lat hossa na rynku mieszkaniowym ma swoją kontynuację także w tym roku....


Inwestowanie w mieszkania z dobrym adresem

Inwestowanie w mieszkania z dobrym adresem

Mieszkania z wyższej półki przynoszą większy zysk z najmu niż standardowe lokale....


Najlepsze tematy!

Serwisy branżowe

Polecane porady


Zobacz więcej tematów o remontach